CZ SK PL
Skipasy gratis
Zyskajcie darmowe skipasy przy swoim zamówieniu powyżej 350 zł Więcej
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 6 000 zł Więcej
Prezenty
Mamy prezenty i dla Ciebie Więcej

BIEGÓWKI

lyze-test-1Chcesz utrzymać swoją dobrą kondycję również w zimie ? No to zapraszamy na wycieczkę na biegówkach. W takim przypadku musisz mieć odpowiedni sprzęt . Podobnie jak w innych dziedzinach narciarskich również ta dyscyplina i sprzęt doznała szeregu zmian na ich i naszą korzyść. Przede wszystkim narte stały się „ łatwiejsze w obsłudze“, co docenią szczególnie początkujący narciarze. Oferta nart biegowych jest bardzo szeroka :ATOMIC, FISCHER, MADHAUS, SPORTEN, SALAMOB, PELTONEN, ROSSIGNOL i wiele innych . Jednak marka nie jest sprawą najważniejszą, ważny jest typ narty i waga narciarza.

Podział nart biegowych:

 1. śladówki - szersze i okrawędziowane biegówki

 2. biegówki turystyczne - taliowane ( podobnie jak narty zjazdowe) o niewielkim promieniu skrętu, co ułatwia opanowanie narty.

 3. Specjlane śladówki na przygotowany trasy - które dzielą się na:
  1. Klasyczną technikę (classic)
  2. Technikę łyżwiową (skating)
  3. kombi (univerzální)

Specjalnym typem nart biegówek są narty backcountry , to dość nowy pomysł na poruszanie się w terenie, ponadto są dłuższe i szersze niż klasyczne biegówki.

Podobnie jak podczas wyboru nart zjazdowych trzeba też pamiętać o kilku zasadach podczas wyboru nart biegowych. Pierwsza rzecz , to trzeba wiedzieć do jajkej kategorii narciarzy należysz:

 1. Początkujący, mało wymagający turysta – narty turystyczne wyposażone w tak zwaną łuskę w środkowej strefie ślizgu.
 2. narciarz rekreacyjny - jeśli władasz techniką klasyczną i łyżwiową to najlepsze dla Ciebie będą narty tzw. kombi biegówki. Do zwiedzania terenu polecamy klasyczne biegówki turystyczne.
 3. narciarz preferujący „jazdę“ poza trasami – polecamy wybrać narty backcountry. Najszerszą ofertą tych nart dysponują takie firmy jak: Sporten, Atomic. Ciekawostką tych biegówek są stalowe krawędzie.
 4. Narciarze o zacięciu sportowym- turtaj trzeba wiedzieć , którą technikę biegania narciarz preferuje bardziej - klasyczną czy łyżwiową, lub modele kombi z wyższej półki. Bardzo ważną rolę odgrywa również niski ciężar nart.

Nasza oferta:    Biegówki »

1. Buty

Jeśli nie jesteś fachowcem , ro napewno nie popełnisz gafy jeżeli kupisz sobie buty z tej samej kategorii jak kupiłeś narty. Dlaczego? Większość butów funkcjonalnie i designem odpowiada danemu modelowi narty. Wiadomo, że narciarz – turysta-wycieczkowicz będzie się lepiej czuł w bucie ocieplanym , miękkim i wygodnym, niż w twardym bucie przeznaczonym dla zawodników. Do narty backcountry powinieneś wybrać masywny , wysoki but , którego walory docenisz podczas wycieczki w głębokim śniegu.

Nasza oferta: Buty na biegówki »

2. Wiązanie

Nie kupuj wiązań dopóki nie kupisz butów- to pierwsza zasada. Dopiero potem możesz wybrać wiązanie . Najbardziej sprzedawane wiązania to: 1) NNN – belka z 2 prowadnicami , 2) SNS - 1 prowadnica

Funkcjonalność i niezawodność obydwóch wiązań jest tożsama. Wiązania dzielimy na zawodnicze i turystyczne. Zaletą turystycznego wiązania jest to , że niemusisz się schylać gdy go zapinasz- wystarczy nacisnąć w odpowiednie miejsce kijkiem. Zawodnicze wiązanie jest nieco lżejsze i trzeba się schylić by go móc zapiąć.

3. Kije

Długość kijków powinna sięgać ramion. Zawdodnicy i zaawansowani narciarze używają dłuższych kijów, co wymaga doskonałego opanowania techniki.

Nasza oferta: Kije do biegówek »

« centrum doradztwa