CZ SK PL
Skipasy gratis
Zyskajcie darmowe skipasy przy swoim zamówieniu powyżej 350 zł Więcej
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 6 000 zł Więcej
Prezenty
Mamy prezenty i dla Ciebie Więcej

Promień nart

Jaki promień nart wybrać?

Promień nart ( określany również jako R, taliowanie, sidecut ) wyraźnie określa charakter narty i przeważnie podaje się go w metrach (m).

Krótki promień sprawia, że narty mają większą dynamikę i są łatwiejsze w obsłudze jeśli chodzi o inicjację carvingowego łuku. Dzięki większemu taliowaniu ( różnicy między szerokością czubka, środka i piętki narty) narty nie nadają się tak bardzo do szybkiej jazdy i jazdy na ślizgu, za to bardziej do carvingowych łuków.

Długi promień predystynuje narty do dłuższych łuków , a łuki carvingowe nie inicjuje się tak łatwo jak przy krótszym promieniu. Odpowiedni do szybkiej jazdy podczas której łatwiej inicjuje się łuki. Mniejsze taliowanie ( różnica między szerokością czubka, środka i piętki) sprawia, że łatwiej się na nich jeździ na ślizgu.

Kalkulator promienia nart.

Filtry według Promienia nart:

  • Juniorski / dziecięcy (do 10m) - Dziecięce i juniorskie narty mają krótsze promienie nart. Dziecięce od 4 m, juniorskie nawet do 10 m.

  • Krótki (10 - 14 m) - Bardzo dynamiczne narty, przeważnie slalomówki i damskie narty. Odpowiednie dla początkujących, rekreacyjnych i sportowych narciarzy. Narty o krótkim promieniu nie nadają się do szybkiej jazdy „na krechę“ ( narty drgają i nie są spokojne).

  • Średni (14 - 17 m) - Uniwersalny promień dla większości rekreacyjnych i sportowych narciarzy, przeważnie narty all-round/all-mountain. Narty są dobre do jazdy średnią prędkością. >

  • Długi (nad 17 m) - Mniej dynamiczne narty, przeważnie gigantówki i freeride. Odpowiednie dla sportowych narciarzy, doskonałe przy wyższych prędkościach.

* Ustalając promień dla nart do tego filtru bierzemy pod uwagę średni promień narty tj. Promień średniej długości narty. U niektórych nart mogą się więc Państwo spotkać z promieniem 12-18 m. Jeśli u narty o średniej długości promień wynosi 15 m, nartę uważa się za nartę ze średnim promieniem. Natomiast jeśli średnia długość narty ma promień 19 m, a najkrótsza narta ma promień 16,5 m, nartę uważa się za nartę z długim radiusem.

« Z powrotem